Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TÜİK: Yapı Ruhsatı Verilen Yapıların Yüzölçümü Yüzde 2,1 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı. TÜİK, ocak-şubat-mart aylarından oluşan yılın ilk çeyreğine ilişkin Yapı İzin İstatistikleri’ni yayınladı. Buna göre, ilk çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı. Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların daire sayısı yüzde 0,7 artarken, bina sayısı yüzde 9,2 ve yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılının ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı.

TÜİK, ocak-şubat-mart aylarından oluşan yılın ilk çeyreğine ilişkin Yapı İzin İstatistikleri’ni yayınladı. Buna göre, ilk çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı.

Bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların daire sayısı yüzde 0,7 artarken, bina sayısı yüzde 9,2 ve yüzölçümü yüzde 2,1 azaldı.

TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜN YÜZDE 53’Ü KONUT ALANI OLARAK GERÇEKLEŞTİ 

Toplam yüzölçümün yüzde 53’ü konut alanı olarak gerçekleşti. Belediyeler tarafından 2023 yılı I. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 26,7 milyon metrekare iken; bunun 14,2 milyon metrekaresi konut, 7,1 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçümü payı yüzde 63,3 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu. Belediyeler tarafından 2023 yılı I. çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 16,9 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 2,5 milyon metrekare ile bir daireli binalar izledi.

YAPI KULLANMA İZİN BELGESİ VERİLEN YAPILARIN YÜZÖLÇÜMÜ YÜZDE 17,2 AZALDI

TÜİK verilerine göre, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, 2023 yılı I. çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların bina sayısı yüzde 10,5, daire sayısı yüzde 19,0 ve yüzölçümü yüzde 17,2 azaldı.

TOPLAM YÜZÖLÇÜMÜN YÜZDE 57,0’Sİ KONUT ALANI OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Toplam yüzölçümün yüzde 57,0’si konut alanı olarak gerçekleşti. Belediyeler tarafından 2023 yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların toplam yüzölçümü 25,2 milyon metrekare iken; bunun 14,4 milyon m²’si konut, 5,2 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,7 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

EN YÜKSEK YÜZÖLÇÜMÜ PAYI YÜZDE 74,1 İLE İKİ VE DAHA FAZLA DAİRELİ BİNALARIN OLDU

En yüksek yüzölçümü payı yüzde 74,1 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu. Belediyeler tarafından 2023 yılı I. çeyreğinde yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçümü payına 18,7 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,6 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

Kaynak: ANKA Haber Ajansı