Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı’na Mansur Yavaş seçildi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Tarihi Kentler Birliği’nin genel kurulunda yapılan oylamayla başkanlığa seçildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

İstanbul  – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Tarihi Kentler Birliği’nin genel kurulunda yapılan oylamayla başkanlığa seçildi.

tarihi-kentler-birligi-baskanligina-mansur-yavas-secildi

2000 yılında ÇEKÜL Vakfı öncülüğünde kurulan Tarihi Kentler Birliği, 08 Haziran 2024 Cumartesi günü İstanbul Pendik’teki Mövenpick Hotel İstanbul Asia Airport’ta toplandı. Divan başkanlığını Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın yaptığı genel kurulda, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk Tarihi Kentler Birliği (TKB) Başkanlığı’na aday oldu. Yapılan seçimin ardından 716 geçerli oyun 495’ini alan Yavaş, Tarihi Kentler Birliği Başkanı oldu.

tarihi-kentler-birligi-baskanligina-mansur-yavas-secildi

Mansur Yavaş: “Tarihi ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere aktaracağız”

Başkan seçildikten sonra konuşan Mansur Yavaş, birlik üyelerine teşekkür edip siyasi parti gözetmeksizin, üye tüm belediyelerle Türkiye’nin kültür varlıklarını korumak için çalışacağını ifade etti. 2000 yılında Beypazarı Belediye Başkanı olarak TKB’nin kurucu 52 üyesinden biri olduğunu ifade eden Yavaş ‘10 yıl boyunca çok güzel çalışmalar yaptık. Kültürümüzü korumak, tanıtmak belediyelerimizin öncelikli görevlerinden biri olmalı. Bunu Beypazarı’nda yaptık, şimdi Ankara’da yapıyoruz. TKB sorumluluğumuzla birlikte şimdi tüm ülke için çalışacağız. Şunu da eklemek isterim; Avrupa’nın birçok şehri gelişmiş, zengin olabilir, ama hiçbirinin parası Göbeklitepe’yi satın almaya yetmez. Çünkü bizim böyle bir zengin tarihimiz yaşanmışlığımız var. Bu kültür, binlerce yıllarda oluşmuş bir mirastır. Bu kültür mirasını gelecek kuşaklara aktaracağız’’ dedi.

tarihi-kentler-birligi-baskanligina-mansur-yavas-secildi

SEÇİM SONUÇLARI

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ BAŞKANI

Mansur Yavaş – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı

ENCÜMEN ÜYELERİ

Mehmet Kasım Gülpınar – Şanlıurfa Belediye Başkanı

Mustafa Oktay Aksu– Sarıyer Belediye Başkanı

Gonca Köksal – Menteşe Belediye Başkanı

Muhammet Rıza Yalçınkaya – Bartın Belediye Başkanı

Adnan Örhan – Sur Belediye Başkanı

Gülşah Durbay– Şehzadeler Belediye Başkanı

Murat Orhan – Mut Belediye Başkanı

MECLİS 1. BAŞKAN VEKİLİ

Alp Kargı – Merzifon Belediye Başkanı

MECLİS 2. BAŞKAN VEKİLİ

Elif Köse – Safranbolu Belediye Başkanı

KATİP ÜYELER (ASIL)

1- Cihan Deniz Akbaş – Divriği Belediye Başkanı

2- Mehmet Ali Orpak – Buldan Belediye Başkanı

KATİP ÜYELER (YEDEK)

1- Nilüfer Çınarlı Mutlu – Konak Belediye Başkanı

2- Hayati Okuroğlu – Tire Belediye Başkanı

ÇEKÜL Hakkında

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Korumave Tanıtma Vakfı) ülkemizin doğal ve kültürel varlıklarını korumak amacıyla1990 yılında Prof. Dr. Metin Sözen öncülüğünde kuruldu.

Kuruluşundan bu yana doğa-kültür-insanarasındaki yaşamsal uyumun savunucusu oldu. ÇEKÜL, “Doğa ve Kültürle Varız”sloganıyla hayata geçirdiği proje ve programlarla, en küçük yerleşmeden ülkebütününe açılan bir koruma yaklaşımı benimsedi.

Kültürel dokunun korunarak geleceğeaktarılması için koruma amaçlı kent planları hazırlanmasını, tarihimahallelerin, geleneksel çarşıların korunmasını, sivil mimari örneklerininrestore edilerek yeni işlevler kazanmasını, kent meydanlarının yenidencanlanmasını, kent müzeleri ve arşivlerinin kurulmasını sağladı.

Ülkenin dört bir köşesindeki küçüklübüyüklü kentte koruma hareketini, koruma seferberliğine dönüştürerek tarihidokunun çağdaş kentle ilişkilendirilmesine, kentlere kültür ve doğa önceliklibir gelecek vizyonu kazandırılmasına öncülük etti.

Doğal doku kaybolmaya başladığındainsanın yaşam alanının tükendiği, kültürel mirasını yitirmeye başladığıbilinciyle hareket ederek toprağı, yeşili korumak ve çoğaltmak için İstanbul’dabaşladığı ağaçlandırma çalışmalarını Anadolu’nun her karışına yaydı.

ÇEKÜL, Anadolu kentlerindeki yerelyöneticilerin, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, girişimcilerin vehalkın; kentlerinin benzersiz doğal ve kültürel birikiminin farkına varması, budeğerli birikime sahip çıkması için yol göstermeye devam ediyor.

Anadolu kentlerinde bıraktığı kalıcıizlerle her zaman danışılan, yol gösteren, güvenilen; gönüllü temsilcileri veuzman kadrolarıyla doğal ve kültürel mirasın korunması taleplerine yetişmeyeçalışan bir sivil toplum kuruluşu.

ÇEKÜL VAKFI hakkında daha fazla bilgiiçin:

www.cekulvakfi.org.tr/