Kız Çocuklarını Gülümseten Proje “Bizim Çocuklar” | GazeteKalem

Kız Çocuklarını Gülümseten Proje “Bizim Çocuklar” | GazeteKalemGazeteKalem

17 Ağustos 2022 - 04:04

Kız Çocuklarını Gülümseten Proje “Bizim Çocuklar”

Kız çocuklarına elbise ve neşe olan Bizim Çocuklar projesi başarılı şekilde devam ediyor. Ev Hanımı Şerife Talacı tarafından hayata geçirilen Bizim Çocuklar Projesi bugüne kadar LÖSEV’e 30 elbise bağışladı. Tek tek el emeği göz nuru olarak dikelen elbiseler küçük kız çocuklarının neşesi oldu.

Kız Çocuklarını Gülümseten Proje “Bizim Çocuklar”

Kız çocuklarına elbise ve neşe olan Bizim Çocuklar projesi başarılı şekilde devam ediyor. Ev Hanımı Şerife Talacı tarafından hayata geçirilen Bizim Çocuklar Projesi bugüne kadar LÖSEV’e 30 elbise bağışladı. Tek tek el emeği göz nuru olarak dikelen elbiseler küçük kız çocuklarının neşesi oldu. 

Gazetekalem (Özel) – Sevim ÇINAR BİRBEN

Ev hanımı Şerife Talacı kız çocukları için başlattığı projeyi gazetemize anlattı. Talacı yapığımız söyleşide kız çocuklarının eğitimine ve meslek sahibi olmasına vurgu yaparken“Bana göre kız çocukları ve kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durması gerekir ve güçlü olmaları lazım” dedi.Talacı projesini ve bu projeyi hayata geçirme amaçlarını çalışmanın kendisine kattığı maddi manevi değerleri şöyle dile getirdi;

“Küçük çocuklara ve bebeklere elbise dikmeyi istedim. Bunu ben yardım amaçlı yoksul çocukların yüzü gülsün diye yapmayı düşündüm. Daha sonra değişiklikler yaparak LÖSEV’e bağışlamaya karar verdik. Sadece kıyafet değil çantalar da yaptık. Diktiğim çantalara talepte oldu ve bütçeme de katkı sağladı. Elbiselerin malzemelerini elimden geldiği kadar kendim aldım arkadaşlarım ve çevremde bu elbiseleri dikme konusunda yalnız bırakmadılar ve destek oldular. Fakat gören herkes destek veriyor. Bu yardım çalışması da bu şekilde ilerliyor. İnşallah mayıs ayı gibi projeyi tamamlayarak çocukların yüzünü güldüreceğiz bir nebze olsun onlara destek olacağız. Ben dikiş dikmek için üç yıl kursa gittim ve meslek lisesi mezunuyum.  Elimde yatkındı dikiş dikmek için yeteneklerimi bu anlamada geliştirmek istedim ve projeye başladım.”

Şerife Talacı - Bizim Çocuklar Projesi

“Bu yaptığım iş (Bizim Çocuklar Projesi) bakınca bana terapi gibi geliyor.”

Talakacı; “Ev hanımlarının ve genç kızlarımızın bu tarz çalışmalar yaparak bütçelerine katkı sağlamalarını ve kendi paralarını kazanmalarını çok isteyen bir insanım evde oturmayı sevmiyorum. Mutlaka bir şeyler üretmek istiyorum.  Yapıp bağışladığım elbiselerin yanı sıra 200’e yakın çanta dikip satıp onunla ev bütçeme değer kamışlığım var. Bu yaptığım iş bakınca bana terapi gibi geliyor dinlendiriyor sinir stresi alıyor. Yani hem para kazanmış oluyorsunuz hem yardım yaparak insanları mutlu ediyorsunuz hemde terapi yaparak ruhunuzu rahatlatmış oluyorsunuz. Bana göre ev hanımları ve genç kızlarımız bu şekilde çalışmalar yaparak kendilerine ve ceplerine kazanç sağlayabilirler” diye konuştu.

“Kızların üretmelerini ve iş hayatında olmalarını istiyorum ve inanıyorum.”

Talakacı; “Kız çocuklarımız bu dönemde aktif değiller aldıkları eğitimle okullarını bitirerek iş hayatına girmelerini istiyorum. Kızların üretmelerini ve iş hayatında olmalarını istiyorum ve inanıyorum. Derseniz ki kendine bu konularda kimi örnek alıyordun Allah rahmet eylesin Türkan Saylan Hanımefendi o da kız çocuklarına çok önem verirdi ve hep kız çocukları bir yerlere gelebilsin kimseye muhtaç olmasın kendi hayatlarını kursun diye uğraştı. Bana göre kız çocukları ve kadınlarımız kendi ayakları üzerinde durması gerekir ve güçlü olmaları lazım” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.