Çelebi, Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak – Yol Gelişme Konferansına Katıldı | GazeteKalem

Çelebi, Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak – Yol Gelişme Konferansına Katıldı | GazeteKalemGazeteKalem

4 Temmuz 2022 - 15:12

Çelebi, Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak – Yol Gelişme Konferansına Katıldı

Çin Yeni Gençlik Derneği tarafından ve Ankara Çin Büyükelçiliği öncülüğünde düzenlenen “Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak – Yol Gelişme Konferansı”nda hem iş dünyası hem kamu hem de akademik dünyadan temsilciler yer aldı. Türkiye Gençliğini temsilen de CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ve CHP Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi katıldı.

Çelebi, Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak – Yol Gelişme Konferansına Katıldı
Son Güncelleme :

18 Kasım 2021 - 23:37

Çin Yeni Gençlik Derneği tarafından ve Ankara Çin Büyükelçiliği öncülüğünde düzenlenen “Çin ve Türkiye Gençleri Kuşak – Yol Gelişme Konferansı”nda hem iş dünyası hem kamu hem de akademik dünyadan temsilciler yer aldı. Türkiye Gençliğini temsilen de CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik ve CHP Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi katıldı.
Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ön plana çıkarılan “1 Kuşak 1 Yol” olarak adlandırılan proje ve çeşitli konular tartışıldı.  
Programda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Gençlik Kolları Başkanı Mete Çelebi, İpek Yolu ve  İpek Yolu’nun Adana için önemi hakkında bilgiler verdi.
Başkan Çelebi, “Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yolu olarak bilinen İpek yolu Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir ticaret yolu olmasının ötesinde, 2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izlerini taşımakta ve olağanüstü bir tarihsel ve kültürel zenginlik sunmaktadır. İpek Yolunun dünya tarihindeki en önemli rolü, Doğu ve Batı kültürleri arasında bir köprü kurulmasını sağlamaktır. Batı uygarlığı bu sayede yeni ufuklara yelken açmıştır. Bunun yanında İpek Yolu üzerinde yer alan medeniyetler birbirleri ile daha derin iletişimler kurmuş ve insanın yeryüzünü algılaması konusunda son derece ciddi mantıklar geliştirmiştir. Ayrıca, hiç şüphesiz ticaret gelişmiş, ekonomik anlamda modern ekonomik faaliyetlere en yakın faaliyetler yine bu ticaret yolları üzerinden oluşmuştur. İpek yolunun geçmişten günümüze önemini asla kaybetmemesinin yanında Orta Asya’nın Avrupa’yla bağlantısının ana merkezinin de Adana olduğunu hatırlatmakta fayda var” dedi.
Başkan ÇELEBİ konferansta Adana’nın İpek Yolu için önemli olduğunu ve Adana’nın geçmişte de İpek Yolu için büyük önem taşıyan Taş Köprü ve birçok tarihi ve kültürel güzelliklere sahip olduğundan bahsetti.
“1 Kuşak 1 Yol” Projesi Nedir?
Çin Halk Cumhuriyeti tarafından ilan edilen ‘1 Kuşak 1 Yol Projesi’ ilk kez 2013 yılında Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da, Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping tarafından dile getirildi. ŞiCinping ilk olarak, 7 Eylül 2013’te Kazakistan’ın Nazarbayev Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, kadim İpek Yolu ülkeleri arasında ‘İpek Yolu Ekonomi Kuşağı’ oluşturulmasından bahsetmiştir. Ağustos 2017 yılında proje kapsamında iş birliği imzalayan ülke ve uluslararası kuruluşların sayısı 69’a ulaşmıştır. Sayının her geçen yıl artması beklenmektedir. Projede ulaşım ağları, enerji ağları ve telekomünikasyon yoluyla uluslararası entegrasyon hedeflenmektedir. Bu iki girişim, Çin tarafınca daha sonra Bir Kuşak, Bir Yol olarak isimlendirilmiştir. Burada “Kuşak” İpek Yolu Ekonomik Kuşağını, “Yol” ise 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nu ifade etmektedir. Çin, Tarihi İpek Yoluna atıflar yaparak, dünya toplumları hafızasındaki olumlu imaja yatırım yapmaktadır. Hedeflenen iletişim ve ulaşım projeleri “ipek yolu” adlarıyla anılmaktadır: “demir ipek yolu”, “kara ipek yolu”, “deniz ipek yolu”, “hava ipek yolu” ve “dijital ipek yolu” gibi. Çin böylece dünya toplumlarının projeyi kolay anlamaları ve güven oluşmasını sağlamaya çalışmaktadır. İpek Yolu’nun önemi coğrafi keşiflere kadar sürmüştür. Coğrafi keşiflerin ardından uluslararası ticaretin Atlas Okyanusu’na kaymasıyla birlikte ise önemini yitirmiştir. Ancak küreselleşme ile birlikte uluslararası ticaretin yaygınlaşması ve ulaşım imkânları sayesinde denize bağımlılığın azalması, tarihî İpek Yolu ile ilgili durumu artık yeniden gündeme taşımıştır. Ve 2013 yılından itibaren belli bir program dahilinde büyük yatırımlarla tekrar hayata geçirilmeye başlanmıştır. “Yeni İpek Yolu” projesinin, ticaretten, siyasete, enerjiden jeopolitik etkilerine kadar tüm unsurlar bir arada bulunmaktadır.
“Modern İpek Yolu” diğer bir ifade ile ‘Tek Kuşak Tek Yol’
Çin son 30 yıllık süreçte dünyanın en büyük üreticisi konumundadır. Doğal olarak ciddi bir enerji ithalatçısı ve ürettiği mallar açısından da büyük bir emtia ihracatçısı haline gelmiştir. Yakın bir dönemde İpek Yolu’nu yeniden canlandırmak ve dünya ekonomisine yeni bir yön vermek amacıyla Çin başta olmak üzere Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkeler ‘Tek Kuşak Tek Yol’ projesi kapsamında bir araya geldi. 2013 yılında ŞiCinping tarafından startı verilen ‘Tek Kuşak Tek Yol’ projesi ile Çin, Batı kökenli koşullu projeler karşısında kazan-kazan anlayışına dayalı olarak bölge ülkelerine kapsayıcı bir model sundu. Kuşak kavramı projedeki kara yolları, demir yolları, petrol ve doğal gaz boru hatları ve diğer altyapı yatırımlarını ifade etmek için kullanılmıştır. Proje ile Çin’den başlayarak Orta Asya ve Moskova üzerinden Venedik’e kadar uzanan bir ulaştırma ağı kastedilmiştir. Projede tek bir rota yerine Asya-Avrupa yönünde koridorlar planlanmıştır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.