Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BASK Genel Başkanı Öğretici: Enflasyon sabit gelirlilerin maaşını eritti!

BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Haziran ayı enflasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

BASK ve Anadolu Eğitim

ANKARA – BASK ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ Haziran ayı enflasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamaları şöyle;

TÜİK in açıkladığı verilere göre Haziran ayında enflasyon % 1,64 arttı. Yıllık enflasyon ise % 71,60 oldu. Bağımsız araştırma şirketi ENAG’a göre ise Haziran ayında enflasyon % 4,27, yıllık enflasyon ise %113,08 olarak açıklanmıştır. Ocak ayında toplu sözleşme gereği alınan artış sadece % 15 iken, sadece Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını içeren altı aylık enflasyon TÜİK’e göre %  24,72 olmuş ve alınan artış ilk üç aydan eridiği gibi memur ve emeklileri diğer ayların artışlarını cepten yemiş, Haziran enflasyonu ile birlikte alacaklı konuma gelmiştir.

ENFLASYON FARKI AYLIK OLARAK MAAŞLARA YANSITILMALIDIR

Altı ayda bir alınan artışlar daha ilk aylardan enflasyon altında kalmakta ve sabit gelirlilerin alım gücü düşmektedir. Altı ay sonra verilen enflasyon farkı geçmiş dönemleri kapsamadığından o ana kadar oluşan farklar sabit gelirlilerin cebinden çıkmaktadır. Öncelikle yıllardır oluşan kayıplar karşılanmalı, sonrasında ise aylık olarak enflasyon kayıpları maaşlara yansıtılmalıdır.

AÇLIK SINIRI 18,969 TL, YOKSULLUK SINIRI 61,788 TL OLDU

TÜRK-İŞ Araştırmasının 2024 Haziran ayı sonucuna göre;

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 18.978,77 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 61.820,10 TL’ye, Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 24.614,20 TL’ye yükseldi.

Asgari ücretin 17 bin TL, ortalama emekli sandığı aylığının 15 bin TL, BAĞKUR-SSK emekli aylığının 10 bin TL ve ortalama memur maaşının 34 bin TL olduğu günümüzde sabit gelirliler için yapsın? Ortalama memur maaşı YOKSULLUK SINIRI’nın neredeyse yarısına gelmiştir.

Sabit gelirlilerin artışları her daim enflasyon altında kaldığı ve enflasyon altında artışlara imza atıldığı için bu duruma gelinmiştir. 2024 enflasyon beklentisi bile %33 iken, (güncellenerek %38’e yükseldi) göz göre göre memur ve emeklilerine %15+%10 artış verilmiş ve enflasyon altında kalmaya devam edin denilmiştir.