Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sezayi Kara: Berberler pazar günleri kapalı olmak istiyor

Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, 1 Temmuz 2024’den itibaren uygulamaya girmesi gereken haftada bir gün tatil/izin kararının tekrar ertelenmemesini talep ettiklerini belirterek, “Hafta tatili olarak pazar günleri kapalı olmak istiyoruz.” dedi.

Ankara Berberler Esnaf ve

ANKARA – Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, 1 Temmuz 2024’den itibaren uygulamaya girmesi gereken haftada bir gün tatil/izin kararının tekrar ertelenmemesini talep ettiklerini belirterek, “Hafta tatili olarak pazar günleri kapalı olmak istiyoruz.” dedi.

1 Temmuz 2024’den itibaren yürürlüğe girecek haftada bir gün kapalı olma uygulamasının yeniden ertelenmemesi gerektiğini belirten Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, pazar günleri kapalı olmaya ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Üyelerinin pazar günü kapalı olma uygulamasını istediğini ifade eden Kara, yerel yönetimlerin de bu kararın uygulanmasına yardımcı olmasını beklediklerini vurgulayarak, berber, kuaför ve güzellik salonlarının çalışma saatlerini düzenleyen ve haftada bir gün kapanma şartı getiren uygulamanın hayata geçirilmesi noktasında desteklerinden dolayı dönemin; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürü Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan’a da teşekkür ettiklerini söyledi.

Oda Başkanı Kara, “Ticaret Bakanlığı, 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren başlamak üzere berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması uygulaması kararı almış, bu karar önce 1 Ocak 2023 tarihine, sonrasında ise 1 Temmuz 2023, en son da 1 Temmuz 2024’e ertelenmişti. Haftanın hangi günü, hangi şartlarda kapanacağının belirlenmesi ise yerel şartlar doğrultusunda, ilgili meslek kuruluşlarının görüşü alınmak suretiyle Valiliklere bırakılmıştı.” dedi.

‘BERBERLER DAHA VERİMLİ ÇALIŞACAK’

Pazar günleri tatil uygulaması ile berber esnafının haftada bir gün dinlenme, kendine vakit ayırma fırsatı bulacağını kaydeden Kara, şöyle devam etti: “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa tabi olarak işyerlerimiz tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Haftalık iznini yapamayan ve sürekli çalışmak zorunda kalan üyelerimiz haliyle oldukça yoruluyor. Zor koşullarda çalışmak zorunda kalan, sağlık açısından da ciddi sorunlar yaşayan erkek berberi esnaf ve sanatkarımızın çalışma koşulları maalesef emek yoğun olarak ağırdır. Yeri geldiğinde günde 12-14 saat  çalışan esnafımız, sürekli ayakta mesleğini icra etmesi sebebi ile buna bağlı olarak kronik beden yorgunluğu ve beraberinde getirdiği sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum maalesef ki meslek hastalıklarını artırmaktadır. Uzun saatler ve hafta tatilsiz çalışma yüzünden esnafımız kendisine ve ailesine de istediği gibi vakit ayıramamaktadır. Verimli olmanın sırrı aynı zamanda dinlenmeye de bağlı. Hafta tatili – pazar izni ile berber esnafımızın ve yanında çalışanların dinlenmesini ve çok daha verimli çalışmasını sağlamış olacağız. Pazar günü tüm üyelerimiz kapalı olacağı ve o gün hafta tatili/izin yapılacağı için haksız rekabet de ortadan kalkmış olacak. 1 Temmuz 2024 tarihine ertelenen hafta tatili-pazar günü kapalı olması uygulamasının bir kez daha ertelenmeden, o tarihten itibaren yürürlüğe girerek hayata geçirilmesini esnafımız adına talep etmekteyiz.”