Microsoft Avrupa Komisyonuna şikâyet edildi | GazeteKalem

Microsoft Avrupa Komisyonuna şikâyet edildi | GazeteKalemGazeteKalem

8 Ağustos 2022 - 03:36

Microsoft Avrupa Komisyonuna şikâyet edildi

30 Avrupalı firma, Microsoft’u pazardaki hakim durumunu kötüye kullanmakla suçluyor.

Microsoft Avrupa Komisyonuna şikâyet edildi

ABD’nin teknoloji devlerinden Microsoft, OneDrive, Teams ve Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerine tümleşik biçimde gelen diğer uygulamaları öne çıkarmak amacıyla işletim sistemleri pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanmakla suçlandı.

30 Avrupalı bilgisayar programı ve bulut hizmetleri firması, Almanya Rekabet Kurumu ve Avrupa Komisyonu nezdinde Microsoft hakkında şikâyette bulundu

Firmalar, “Adil Rekabet Koşulları Topluluğu” adıyla bir araya geldi.

Grubun başını çeken Nextcloud firmasının kurucusu ve Üst Yöneticisi Frank Karlitschek, “Bu, Microsoft’un tarayıcı pazarındaki rakiplerine on yıldan fazla bir süredir inovasyonu engellemesine benziyor. Yenilikçi bir uygulamayı kopyalayın, baskın durumdaki ürününüze ekleyin, rekabeti ezin ve inovasyonu durdurun!” dedi.

Firmalar, Avrupa Komisyonunun, pazarın bütün aktörleri için adil bir denge sağlamasını ve Microsoft’un işletim sistemleri pazarındaki hâkim konumunu diğer sektörlerdeki rekabeti engellemek için kullanmamasını sağlamasını talep ediyor.

Topluluk ayrıca, Microsoft’un rekabet karşıtı tutumunun tüketicilere zarar verdiğini savunuyor ve “Microsoft, Microsoft 365’i hizmet portföyüne giderek daha fazla entegre ediyor. Kullanıcıları, dosyalarını depolamak istediğinde OneDrive’a yöneltiyor. Teams, Windows 11’e önceden yüklenmiş bir program. Bu, (…) rekabet etmeyi neredeyse imkânsız hale getiriyor” görüşünü ifade ediyor.

Topluluk, somut olarak, “taciz” olarak değerlendirdiği bu tür davranışları Avrupa Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğünün önlemesini ve piyasayı tüm rakipler için rekabetçi ve adil tutmasını istiyor. 

Topluluk ayrıca, kullanıcıların kullanmak istedikleri hizmetleri özgürce seçebilmeleri için Microsoft’un açık standartlar ve uygulamaların birlikte çalışabilmesi için daha fazla destek sağlamasını talep ediyor. 

Frank Karlitschek, “Avrupa’daki antitröst makamlarını, müşterilere özgür seçim hakkı tanımaya ve rekabete adil bir şans vermeye çağırıyoruz” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.