Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez Bankası: Temmuzda Reel Kesim Güven Endeksi Aylık 0,8 Puan Geriledi

Merkez Bankası verilerine göre, temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 104,9 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası verilerine göre,

Merkez Bankası verilerine göre, temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 104,9 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı iktisadi yönelim istatistikleri ile reel kesim güven endeksi verilerini bugün yayınladı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren bin 753 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak 104,9 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde mevcut mamul mal stoku ve mevcut toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkilerken genel gidişat, gelecek 3 aydaki toplam istihdam, gelecek 3 aydaki ihracat sipariş miktarı, son 3 aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek 3 aydaki üretim hacmi miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.

KAPASİTE KULLANIM ORANI ARTTI

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 76,9 oldu. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 77,1 olarak gerçekleşti.

İstanbul

ANKA Haber Ajansı