Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MASKİ, kartlı sayaçları, yerinde ve ücretsiz mekanik sayaca dönüştürüyor 

Zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırılmasının ardından kartlı sayaçtan mekanik sayaca dönüşüm işlemleri, MASKİ Abone Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yapılıyor. Ekipler, talepte bulunan yurttaşların kartlı sayaçlarını yerlerinde ücretsiz olarak mekanik sayaca dönüştürüyor. 

Zorunlu kartlı sayaç uygulamasının

(MANİSA) – Zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırılmasının ardından kartlı sayaçtan mekanik sayaca dönüşüm işlemleri, MASKİ Abone Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yapılıyor. Ekipler, talepte bulunan yurttaşların kartlı sayaçlarını yerlerinde ücretsiz olarak mekanik sayaca dönüştürüyor.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Ferdi Zeyrek’in zorunlu kartlı sayaç uygulamasının kaldırıldığını duyurması üzerine süreç kısa sürede başlatıldı. Kartlı sayaçlarını mekanik sayaca dönüştürmek isteyen aboneler, dilekçe ile MASKİ Genel Müdürlüğü’ne başvurularını yaptı.

Başvurusu alınan aboneler tek tek aranarak merkezde Abone İşleri Daire Başkanlığı’na, ilçelerde ise MASKİ ilçe şeflikleri abone birimine davet edilerek, işlemleri yapıldı. MASKİ ekipleri, kartlı sayaçları yerlerinde ve ücretsiz olarak mekanik sayaca dönüştürme işlemlerini gerçekleştirmeye başladı.

Mevcut kartlı sayaçlar, MASKİ ekipleri tarafından yerinde ve söküm yapılmadan dönüştürülüyor. Yerinde düzenleme ile hem aboneler hem de MASKİ 200 milyon TL tutarında bir harcamadan kurtarılarak kamu kaynakları verimli bir şekilde kullanıldı.

Kartlı sayaç dönüşüm işlemlerinde sayaç sökme, takma ücreti, abone sözleşme ücreti ve mekanik sayaca dönüşüm ücreti gibi işlemler, abonelere ücretsiz olarak yapılıyor. Aboneler, meskenlerde sadece 45 metreküp güncel su ücreti karşılığı depozito ücreti ödeyerek kartlı sayaçlarını mekanik sayaca dönüştürebiliyor. Depozito olarak abonelerden alınan bedel de yasal olarak alınmak zorunda olan ve MASKİ’nin kasasında emanet olarak duracak bir bedel. Aboneler, bu ücreti aboneliklerini sonlandırmaları halinde idareden geri almak üzere güvence bedeli olarak ödüyor.