Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İdeaPolitik Siyasi Araştırma ve Düşünce Enstitüsü’nden yeni anket: Kararsızlar birinci sırada

İdeaPolitik Siyasi Araştırma ve Düşünce Enstitüsü (İdeaPolitik Enstitü), vatandaşların genel yaşam memnuniyetini ve partilerin oy oranlarını araştırdı. 23-26 Haziran 2024 tarihlerinde 26 ilde bin 824 katılımcıyla yapılan ankete göre, Türkiye’de kararsızlar birinci sırada yer alıyor.

İdeaPolitik Siyasi Araştırma ve Düşünce Enstitüsü’nden yeni anket: Kararsızlar birinci sırada
(İSTANBUL) – İdeaPolitik Siyasi Araştırma ve Düşünce Enstitüsü (İdeaPolitik Enstitü), vatandaşların genel yaşam memnuniyetini ve partilerin oy oranlarını araştırdı. 23-26 Haziran 2024 tarihlerinde 26 ilde bin 824 katılımcıyla yapılan ankete göre, Türkiye’de kararsızlar birinci sırada yer alıyor.
İdeaPolitik Enstitü tarafından 23-26 Haziran 2024 tarihlerinde 26 ilde bin 824 katılımcıyla yapılan çalışmaya göre, “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 25,5’i kararsız oldukları yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 6’sı “boş oy” kullanacağını söylerken; fikir bildirmeyenler yüzde 5,6’lık, “Oy kullanmayacağım” diyenler ise yüzde 0,5’lık orana sahip oldu. Buna karşılık CHP yüzde 21,6 ile birinci parti konumunu korurken, AK Parti yüzde 21’lik oranla ikinci sırada yer aldı.

CHP birinci sırada

Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacağını söyleyenlerin oyları aritmetik dağıtıldığında ise CHP yüzde 35,2’lik, AK Parti ise yüzde 34,3’lik oy oranına ulaşıyor. Üçüncü sırada yüzde 12,4 ile DEM Parti, dördüncü sırada yüzde 5,6 ile MHP, beşinci sırada yüzde 4,2 ile Yeniden Refah Partisi yer alıyor. İYİ Parti ve Zafer Partisi ise sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 3’lük oy oranına ulaşıyor.

Halkın en büyük sorunu ekonomi

Genel yaşam memnuniyeti anketinde ise katılımcıların Türkiye’de en çok ekonomik zorluklardan şikayetçi olduğu görüldü. Katılımcıların yüzde 66,7’si Türkiye’nin en büyük problemi olarak ekonomiyi gösterdi.

Katılımcılara yöneltilen “Geçinebiliyor musunuz?” sorusuna, ankete katılanların sadece yüzde 30,9’u evet cevabını verirken, hayatından memnun olduğunu söyleyenlerin toplam oranı yüzde 30’da kaldı. Böylece “geçinemediğini” belirtenler yüzde 69,01 olarak kaydedildi.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 75’i ise çocukların ve gençlerin gelecekten umutlu olduğunu düşünmediklerini belirtti.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER GALERİLER

TÜMÜ

DİĞER GALERİLER

FOTO GALERİ ANA SAYFA'YA GİT