Gimat İle Beraber Ankara Gıdanın da Başkenti Olacak | GazeteKalem

Gimat İle Beraber Ankara Gıdanın da Başkenti Olacak | GazeteKalemGazeteKalem

17 Ağustos 2022 - 04:03

Gimat İle Beraber Ankara Gıdanın da Başkenti Olacak

Türkiye de ve İç Anadolu’da gıda ticaretine yön veren İç Anadolu ve Ülkemizin ticaret deki bel kemiği olan Gimat yeni yatırımlarla yarınlarımız için büyük yatırımlara imza atmaya devam ediyor.

Gimat İle Beraber Ankara Gıdanın da Başkenti Olacak

Türkiye de ve İç Anadolu’da gıda ticaretine yön veren İç Anadolu ve Ülkemizin ticaret deki bel kemiği olan Gimat yeni yatırımlarla yarınlarımız için büyük yatırımlara imza atmaya devam ediyor.

Dünyanın ve insanlığın olmazsa olmazı gıda ve gıda ya yatırım gün geçtikçe önemini artırmakta. Dünyaca yaşanan covid- 19 pandemisi ve ardından oluşan süreç bir kez daha anlattı ki gıda ve yemek sektörü insanlık için vaz geçilmez değer. Türkiye’nin ve İç Anadolu’nun en büyük gıda pazarı olan ve yapılan ticaret ile özellikle Ankara’ya katma değer sağlayan Gimat çalışmalarıyla ve yapılan yatırımlarla hızla büyümeye devam ediyor. İş Adamı ve Gimat Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Aydoğan gazetemize verdiği söyleşide Gimat’ın yatırımlarından ve şehrimize katığı değerlerden bahsetti.

“Tüm dünyanın içerisinde bulunduğu pandemi ve yaşanan iklim krizi süreçleri ile bir ülkenin varlığını sürdürebilmesi ve söz sahibi olabilmesi için, Tarım, Hayvancılık ve Ulaşılabilir Hijyenik Temel Gıdanın, en az sağlık kadar önemli olduğunu, anlamış olduk” diyerek söyleşimize başlayan Başkan Aydoğan gıdanın önemine vurgu yaparak şu şekilde devam etti.

Gimat Yonetim Kurulu Baskani Abdulkadir Aydogan

Aydoğan; “Devletimiz de bizi destekliyor”

“Türkiye gıdanın dünya sahnesinde nasıl bir öneme sahip olduğunun farkına varmamız gerekiyor. Şunu mutlaka kavramamız lazım; Türkiye dünyada gıdanın parlayan yıldızıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin “Yeni Ekonomi Modeli”ni açıklamasıyla bu projenin bir dünya projesi olduğu aşikâr bir hale geldi. Evet, yeni Gimat projemiz yeni ekonomi modelimize ait yüzde 100 milli bir projedir. Türkiye’nin en büyük gıda projesi olan Ankara Gimat Hal Projemiz en düşük maliyetle ürün tedariğini ve üreticiden tüketiciye uzanan zincirdeki maliyetleri minimum seviyeye düşürerek ucuz gıdaya yaygın erişimi hedeflemektedir. Bunun temellerini zaten atmış bulunuyoruz. Devletimiz de bizi destekliyor. Altını çizerek söylüyorum ki Türkiye gıdada dünyanın devi olma yolunda ilerliyor.

Yeni Ekonomi Modelimizin en önemli aracı olan ihracat, Ankara Gimat Hal Projemiz ile çıta atlayarak gıdada ticari hacmi genişletecektir.Biraz daha mikro ölçekli düşünmek gerekirse şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; Ankara gıdanın da başkenti olacak” diyen Başkan Aydoğan hükümetin gıda anlamında yapılan yatırımlara destek verdiğini dile getirdi.

“Ankara’mız model olabilecek bir Türkiye projesine ev sahipliği yapabilecektir”

Aydoğan; “Günümüzde Ankara’mızda bulunan Gıda ve Gıda yan ürünleri (Gıda, Et, Tavuk, Balık, Bakliyat, Baharat, Konserve, kuru, yaş sebze ve meyve, İmalat, Paketleme, hijyen ve temizlik malzemeleri, ambalaj vb. tüm gruplar) ile iştigal eden tüm İşyerlerimiz metrekare olarak yetersiz kalmakta ve imkânsızlıklar yüzünden sıhhi koşulları bazen sağlayamamaktadır. Bunu da Pandemi döneminde ihtiyaca karşılık veremez pozisyona düştüğümüzde, çok net olarak bir kez daha görmüş olduk. Depolama ve yükleme alanlarımız yetersiz kaldı, şehir merkezinde olmamız sebebi ile lojistik bir keşmekeşe dönüştü, Sosyal mesafe kurallarına uyulabilecek alanlarımızın olmayışı bizleri, müşterilerimizi ve çalışanlarımızı çok zorladı. Bu ve bunun gibi onlarca sorunu çözmekle uğraştık.

Ankara’mız coğrafi olarak Türkiye lokasyonunda orta noktada bulunduğu için bir Gıda ve Lojistik üssü olma şansına sahip iken, yetersiz koşullar sebebi ile bu konuda hak ettiği yere bir türlü ulaşamamaktadır.Oysaki kurulacak Organize bir Gıda Kompleksiyle, Ankara’mız gerek coğrafi konumu ve gerekse tüm gıda grubundaki tecrübe altyapısı ve bilgi birikimi sayesinde, dünyaya model olabilecek bir Türkiye projesine ev sahipliği yapabilecektir” dedi.

“Ankara genelinde çok ciddi bir istihdam rakamı oluşabilir.”

Başkan Aydoğan, yapılacak proje gerçekleştiğinde Ankara’nın istihdamına çok büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak şunları dile getirdi; “Mevcut Gimat alanında on altı bini aşkın bir istihdama sahip iken bu istihdamı yirmi beş – otuz bin kişi, üreticiden tüketiciye kadar tüm zincirlerle 100 bin istihdam seviyesine ulaştırmayı öngörüyoruz. Bu sayede projenin hayata geçirileceği yerleşkenin bulunduğu Kahramankazan bölgesi başta olmak üzere ve Ankara genelinde çok ciddi bir istihdam rakamı oluşabilir.

Yaş sebze ve meyve üreticilerinin aynı yerleşkede olması, Ankara başta olmak üzere, çevre il ve ilçelerde bulunan tarımsal üretimin artmasını, bu da Hayvancılığın ve besiciliğin aynı anda artarak büyümesini sağlayacak, ilave istihdam ve katma değer yaratacaktır.Lokasyonu düşündüğünüzde Saray mevkiinden Kahramankazan’ı da içine alarak Nallıhan ve hatta Ankara’mızın en uç sınırına kadar bir üretim koridoru oluşturmak mümkündür.”

“Yerli ve milli firmalar geleceğe uygun çalışacak”

Aydoğan; “Tüm Gıda ve Yan gruplarının aynı yerleşkede bulunması, Tarımı, Hayvancılığı ve Üretimi Tetikleyeceği gibi, Yerleşkemiz çevresinde yeni Üretim, İmalat ve Paketleme tesislerinin kurulmasına vesile olacaktır.Pandemi sürecinde önem kazanan konulardan biri de Hijyen olmuştur. Yapılacak olan işyerlerinin yeterli metrekarelerde olması sayesinde; hijyenik üretim, hijyenik paketleme, hijyenik depolama imkânı sağlanacaktır. Bu da tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmasını kolaylaştıracak ve aynı çatı altında olması sebebi ile denetlenmesi de son derece kolay yapılabilecektir.

Ana ticari hacmin döndüğü işyerlerinin aynı çatı altında olması sayesinde, üretimden tüketime kadar hem Fiyat yapısı hem kalite ve hem de Kayıt dışı tamamen kontrol altına alınabilecektir.Tüm işyerlerimizin bir arada olması İhracat ve Rekabetçi fiyat konusunda bir tetikleyici olacak ve yüksek bir sinerji oluşturacaktır.Yerleşkemiz içerisinde yüzde 100 yerli ve milli sermaye ile kurmayı planladığımız gıda e-ticaret merkezimiz, organik, yerli ve hijyenik ürünlerin tüketici ile buluşturulmasını sağlayacaktır.”

“Aydoğan; Kurmayı planladığımız Merkezi Lojistik sistemimiz ile hedefimiz şöyledir”

Aydoğan “Şehir içerisine ürün sevkiyatı yapan İşyerlerimizi ortak payda da buluşturarak, tek merkezden sevkiyatlarını ve lojistiklerini takip etmek ve bu sayede hem trafik kargaşasını azaltmak hem de lojistik maliyetlerini düşürerek, nihai tüketicimize ürünü daha ucuza, daha hızlı ve daha hijyenik koşullarda ulaştırmaktır.Gerek şehir dışından gelen ve gerekse şehir dışına giden sevkiyatlarımızda fahiş lojistik fiyat yapısını kırarak, ürün fiyatlarını etkileyen aracıları ortadan kaldırmaktır.Yerleşkemiz içerisinde kurulacak İş sağlığı ve Güvenliği merkezimizde tüm yerleşkemize ve çevresine bu konularda yardım ve destek hizmeti verilebilecektir.

Yerleşkemiz bünyesinde kurmayı planladığımız; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Odası ve Borsalarının Temsilciliklerinin veya Şubelerinin bulunduğu, bir Tek Çatı projemiz mevcuttur. Bu sayede, Üretim – Paketleme – Satış İhracat ve İthalat yapan İşyerlerimiz, bürokratik işlerini hızla ve yerinde çözebilecek ve Ekonomimize Katkılarını arttıracaklardır. Zaman ve dolayısı ile para kayıpları minimuma inecektir.Ulusal ve Uluslararası düzeyde, Üretici, Aracı ve Tüketicileri bir araya getirebileceğimiz bir Fuar ve Kongre merkezi kurarak, ekonomimize ve istihdama katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

“Proje aynı zamanda da okul olacak kalifiye personel yetiştirecek”

Aydoğan projenin Ankara ve Türkiye Ekonomisine katacağı değerleri dile getirdikten sonra son olarak projenin kalifiye eleman yetiştirilmesini sağlayacağını dile getirerek proje sürecinde destek sunanlara teşekkür etti; “Günümüzde, Teknik ve Kalifiye Personelin giderek azaldığı ve yerine yenisinin çok az yetiştiği acı bir gerçektir. Yerleşkemiz içerisinde, Milli Eğitim bakanlığımız ve Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığımızla koordineli olarak hem kendi alt yapımız hem de tüm Ülkemiz için, Sertifikalı lojistik personelinden, gıda teknikerine ve mühendisine kadar geniş bir yelpazede, Alt, Orta ve Üst Düzey Kalifiye personeller yetiştirmek adına, okullar ve eğitim tesisleri açmayı planlıyoruz.Güneş Panelleri sayesinde kendi elektrik enerjimizi üretebilir, yağmur suyu toplama sistemi ile su geri dönüşümü sağlayarak, bulunduğumuz alanda ilave katma değer oluşturabiliriz.Ben projemizin her safhasında bizleri destekleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum’a, AK Parti Ankara İl Başkanımız Hakan Han Özcan’a ve Ankara Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.”

EN ÇOK KAZANANLAR

 • MRSHL233.20 10.00%
 • CMENT45.32 10.00%
 • CMBTN264.30 9.99%
 • INTEM88.15 9.98%
 • TRCAS12.78 9.98%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • AGHOL73.85 -9.99%
 • MANAS23.48 -9.97%
 • GZNMI56.60 -9.94%
 • ATEKS44.50 -7.64%
 • GSRAY6.17 -7.08%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • THYAO67.85 6.68%
 • TUPRS299.90 4.31%
 • YKBNK5.60 2.19%
 • AKBNK10.58 3.52%
 • GARAN19.30 5.46%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 2.913.30 % 1,96
DOLAR 17.9303 % -0,01
EURO 18.2446 % 0,00
BITCOIN 23.995.99 % 0,05
ÇEYREK ALTIN 1.673.21 % 0,14
GRAM ALTIN 1.036.99 % -0,01