Ankara Kulübü Derneği’nden “Hoş Gelişler Ola” Konseri | GazeteKalem

Ankara Kulübü Derneği’nden “Hoş Gelişler Ola” Konseri | GazeteKalemGazeteKalem

8 Ağustos 2022 - 05:20

Ankara Kulübü Derneği’nden “Hoş Gelişler Ola” Konseri

Büyük Önder Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şef Tahir Aydoğdu yönetiminde Ankara Kulübü Derneği Şubeler Türk Müziği Korosu “Hoş Gelişler Ola” Konseri, Gençlik Parkı Kültür Merkezi Büyük Tiyatro Salonunda büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Ankara Kulübü Derneği’nden “Hoş Gelişler Ola” Konseri

Büyük Önder Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şef Tahir Aydoğdu yönetiminde Ankara Kulübü Derneği Şubeler Türk Müziği Korosu “Hoş Gelişler Ola” Konseri, Gençlik Parkı Kültür Merkezi Büyük Tiyatro Salonunda büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşından sonra Ankara Kulübü Derneği Ayaş Şube Başkanı ve Ankara Kulübü Derneği Şubeler Türk Müziği Korosu kurucusu Selami Başer açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, etkinliğe gelen ve emekleri geçen herkese teşekkür ederken, şu sözleri söyledi:

“Bugün önemli bir gün. Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 102. yıldönümünün arefesindeyiz. Ankaramızın yeniden doğduğu bir gün. Ateşle barutun buluştuğu, Milli mücadelenin halk hareketine dönüştüğü gün 27 Aralık. 27 Aralık 1919 tesadüf değil. Ankara tesadüfen başkent seçilmiş gibi bir algı var. Ama öyle değil. Atatürk’ün hayatında tesadüfe yer yok. Atatürk’ün Cumhuriyet geçmişi olan Ankara’ya gelişi tesadüf değildi. Samsun’a görev çıkmasa bile Ali Fuat Paşa’ya Ankara’ya geleceğini söylemişti.

Kızılcagün, yeni bir devletin kurulduğu ve yeni bir liderin oluştuğu, büyük seymen alayının gerçekleştiği gündür. Sinsin ateşi ve Seymen sancağının çekilmesiyle, Seymen alayının dizilmesiyle yeni bir liderin karşılandığı gündür Kızılcagündür. Yeni bir devletin oluşturulduğu geleneksel ritüellerin gerçekleştiği zamanlardır. 27 Aralık 1919 Türkiye Cumhuriyetinin fiilen kurulduğu gündür. Hukuki süreç 4 yıl içerisinde tamamlanmıştır. 27 Aralık 1919’a kadar Mustafa Kemal ve arkadaşları, İstanbul Basını, Saray ve işgalciler tarafından bir takım asi subay olarak tanımlanıyordu ama Kızılcagün’den sonra Türk Milletinin yegane temsilcisi olmuşlardır. Anti emperyalist kesimlerce mazlum dünyanın temsilcisi olarak görülmeye başlanmıştır Atatürk bu tarihten sonra. Ankara Kulübü Derneği bir Kızılcagün kuruluşudur. Atatürk’ün talimatıyla Seymenlik geleneğini yaşatın talimatıyla kurulan bir dernektir.

Hafta olarak kutladığımız Kızılcagün Haftası’nda bugün ilk etkinliğimiz gerçekleşiyor. Yarın (26.12.2021) Ankara Kent Kültürü Müzesi ve 100. Yıl Ankara Kütüphanemizi açacağız. 27 Aralık’ta meydanlarda etkinliklerimiz olacak. Sabah Anıtkabir’de, öğleden sonra Keklikpınarı’nda, saat üç gibi Seymen alayımız yürüyecek, saat altı’da Yenimahalle Belediyesi ile ortaklaşa düzenlerdiğimiz İlber Ortaylı söyleşimiz olacak. Altı buçukta da Ankara Büyükşehir Belediyesinin Kızılcagün etkinliği olacak. Şefimiz Tahir Aydoğdu hocamıza, Selami Başer başkanımıza, Saz heyeti ve Koristlerimize teşekkür ederiz.” açıklamalarını yaptı.

Ankara Kulübü Derneği Şubeler Türk Müziği Korosu “Hoş Gelişler Ola” Konserinde daha sonra Çınar Seymen plaketleri dağıtıldı. Merhum Tevfik Bulgurlu adına torunu Tevfik Bulgurlu ve Merhum Yağcıoğlu Fehi Efe adına torunu Yekta Yılmaz’a plaketlerini Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan takdim ederken, Muammer Akkaplan’a plaketi Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ömer Ağa Kurt, Yılmaz Özdemir’e ise Ankara Kulübü Derneği Genel Başkan Yardımcısı Yakup Odabaşı ödüllerini takdim etti.

Etkinlikte daha sonra Ankara Kulübü Derneği Seymenlerimiz Atım Arap, Ankara Zeybeği ve Hüdayda oynadılar. Vals ve Zeybek gösterisi ile geceye renk katılırken, Bacıerenlerimiz de Sarı Zeybek oyunu oynadılar. Çiçek takdimlerinin ardından etkinlik sona erdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.