OSTİM Teknik Üniversitesi Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü coşkuyla kutladı | GazeteKalem

OSTİM Teknik Üniversitesi Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü coşkuyla kutladı | GazeteKalemGazeteKalem

4 Temmuz 2022 - 15:47

OSTİM Teknik Üniversitesi Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü coşkuyla kutladı

OSTİM Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Azeri öğrencilerin organize ettiği Karabağ Zafer’nin 1. yıl dönümü kutlamaları yoğun katılımla gerçekleşti.

OSTİM Teknik Üniversitesi Karabağ Zaferi’nin 1. Yıl dönümü coşkuyla kutladı
Son Güncelleme :

09 Kasım 2021 - 11:16

OSTİM Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi ve Azeri öğrencilerin organize ettiği Karabağ Zafer’nin 1. yıl dönümü kutlamaları yoğun katılımla gerçekleşti. Kutlamaya, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Elçin Allahverdiyev, Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Orçan katılım sağladı.

Anadolu’yu Yeniden Vatan Edindiler

Kutlamalar sırasında Karabağ Zafer’nin anlatıldığı video gösteriminin ardından konuşan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, 19. Yüzyılın Türk milleti için çok üzücü bir yüzyıl olduğunu, kan ve gözyaşı dolu bu yüzyılda Balkanlarda Mora’dan başlayarak milyonlarca Türk ve Müslümanın katliamlara maruz kaldığını dile getirdi. Yülek,“Buradan başlarsak sadece Balkanlarda bazı tahlillere göre on milyon Türk ve Müslüman katledildi. Kendi vatanlarından, topraklarından göç etmek zorunda kaldı.Çoğu Anadolu’ya göç ettiler, bugün Anadolu’nun neresine baksanız Balkanlardan göç eden kardeşlerimizin, büyüklerimizin çocukları, torunları var. Aynı yüzyılda Kırım’dan Karadeniz’in kuzeyinden dolaşıyorum Kafkasya’ya kadar yine milyonlarca Türk ve Müslüman katledildi, kaçabilenler Anadolu’ya geldi ve Anadolu’yu yeniden vatan edindiler.O zorluklardan geçen büyüklerimizin torunları bugün aramızda.” dedi.

Türkler Topraklarını Kanla Geri Alıyor

1914’ten sonra tekrar hem Balkanlar’da hem Karadeniz’in kuzeyinde yani Kırım’da bugünkü Ukrayna hem Azerbaycan’da Kafkaslar’da yine milyonlarca Türk ve Müslümanın katledildiği göçmek ve kaçmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Yülek, Ahıska Türkleri, Çerkezler, Balkan Türkleri, Boşnaklar ve tabii Azerbaycan Türklerinin olduğunu belirtti.

Azerbaycan halkının yaşadıklarını son yüzyılda anlatmanın mümkün olmadığını ifade eden Yülek, bugün üzerinde Ermenistan adlı ülkenin resmi olarak hüküm sürdüğü topraklar bir Türk toprağıdır. Kafkas İslam ordusu adı altında Anadolu’dan giden Anadolu Türkler’i oralarda şehit, gazi oldular, kanlarını döktüler. Tabii Azerbaycan da Türk kardeşleri ile birlikte bu oyunun önüne geçti. Karabağ’da hak iddia ederek 29 yıl önce buraya saldırdılar, kendi doğduğu toprakları, babasının topraklarını görememiş insanlar var dedi.  İşte bu yanlışlığın, zulümlerin ardından hiç beklenmedik bir şey oldu ve geçen sene Azerbaycan Türkleri ve Türkiye Türkleri el birliği yaparak o kendilerinden alınan toprağı geri aldılar. Türk dünyasının içine saplanmış bir hançerdi, bu hançer dışarı çıktı.

Türkler için topraklarını geri almanın da ancak kanla olduğunu ifade eden Yülek, Mithat Çevir Kuntay’ın meşhur 2 dizesini“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak ancak uğrunda ölen varsa vatandır.” okudu. Bir kere yükselen bayrağın bir daha inmeyeceğini ifade ederek Azerbaycan bayrağını öptü ve Azeri öğrencilerinin anlamlı gününü kutladı.

Azerbaycan Büyükelçiliği’nde 2 yıldır hizmet verdiğini, Türkiye’de birçok etkinlik düzenlediğini, bunların bazılarının kederli günlerle ilgili, bazılarının ise bayram günleri ile ilgili olduğunu ama hiçbirinin zaferle ilgili olmadığı ifade eden Azerbaycan Büyükelçiliği Müsteşarı Elçin Allahverdiyev, Azerbaycan halkı, Azerbaycan ordusu, Aziz Kahraman Azerbaycan askerleri, İlham Aliyev’in Komutanlığı altında gerçekleştirilen bu zaferi bugün burada gururla konuşabiliyoruz dedi. Hayatlarını tereddüt etmeden veren şehitlere, gazilere borçlu olduklarını belirten Allahverdiyev, hürmetle anıyoruz dedi.

Türkiye Azerbaycan Davasını Kendi Davası Gördü

Azerbaycan’ın Türkiye’yi her zaman yanında gördüklerini dile getiren Allahverdiyev, Türkiye’deki kardeşlerimiz Azerbaycan’ın hak davasını hem Türkiye’de hem de uluslararası formalarda davaları gibi üstlenmiş ve savunmuşlardır dedi. Allahverdiyev, Türkiye’deki ve Kafkasya’daki, Azerbaycan’daki kardeşlerimiz her zaman birbirlerinin dar günlerinde yardımına koşmuşlardır şeklinde ifade etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.