CHP Ankara Kadın Kolları Başkanlığı’ndan Kadına Şiddete Tepki | GazeteKalem

CHP Ankara Kadın Kolları Başkanlığı’ndan Kadına Şiddete Tepki | GazeteKalemGazeteKalem

10 Ağustos 2022 - 07:45

CHP Ankara Kadın Kolları Başkanlığı’ndan Kadına Şiddete Tepki

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka’nın yaptığı açıklama Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara il Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz ve İlçe Kadın Kolları Başkanları, yöneticiler ve partililer tarafından kamuoyuna sunuldu.

CHP Ankara Kadın Kolları Başkanlığı’ndan Kadına Şiddete Tepki
Son Güncelleme :

26 Kasım 2021 - 19:16

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka’nın yaptığı açıklama Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara il Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz ve İlçe Kadın Kolları Başkanları, yöneticiler ve partililer tarafından kamuoyuna sunuldu.

Ankara Kızılay Sakarya sokakta gerçekleşen yürüyüşte CHP Ankara Kadın Kolları Başkanı Ayfer Ayaz ve CHP Ankara İlçe Kadın Kolları Başkanları, yöneticiler ve partililer tarafından CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka’nın 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin hazırladığı basın açıklaması kamuoyu ile paylaşıldı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayaz tarafından okunan basın açıklamasında şunlara yer verildi; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, gücünü üç kız kardeşin bir diktatöre karşı verdiği onurlu mücadeleden alıyor. Bu bilinçle, dünya ve ülkemize demokrasiyi, adaleti ve eşitliği getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, bir yandan örgütlü gücümüzü arttırırken, diğer yandan dünyadaki ve Türkiye’deki kadın hareketine ses katıyor, mücadeleyi birlikte yürütüyoruz. Ülkemiz demokrasiden uzaklaştıkça, kadına yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar sırf kadın oldukları için öldürülüyor, şiddete uğruyor. 12 gün önce Başak Cengiz’i samuray kılıcı ile katleden katil Can Göktuğ Boz; ‘Birini öldürmeyi planladım, kadın direnemez diye onu öldürdüm’ demişti.”

‘Alo Şiddet’ Hattı Kurduk’

Kadına yönelik artan şiddetler ile İstanbul Sözleşmesi’nin daha da önemli hale geldiğini aktaran Ayaz, şöyle devam etti; “Bizler en temel haklarımız olan yaşam haklarımıza sahip çıkmak için direniyoruz. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı, tek adamın kararıyla çıkılmasını asla kabul etmiyoruz. İlk seçimlerde kadın düşmanı zihniyeti sandığa gömeceğiz ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği gibi ilk bir hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden yürürlüğe koyacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, geçen yıl sözleşmenin bir maddesini hayata geçirdik ve Genel Merkezimizde ‘Alo Şiddet’ hattı kurduk. Yaşam en temel haktır diyerek projemize ‘YaşamHak’ adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara, 7/24 ücretsiz destek hizmetleri verdik ve vermeye devam ediyoruz. Projemiz kanalıyla şunu daha net görüyoruz; İstanbul Sözleşmesi’nin fesih kararından sonra iletilen şiddet vakalarında artış var. Eğer İstanbul Sözleşmesi yürürlükte olsaydı ve uygulansaydı; şiddet uygulayan birçok fail, caydırıcı cezalar alacaktı. İmza tarihinden bu yana öldürülen binlerce kadın bugün hayatta olacaktı, katiller ‘yatarım üç beş ay, çıkarım’ rahatlığıyla hareket etmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti. Süreli nafaka ve aile hukukunda arabuluculuk gibi konular tartışmaya bile açılmayacaktı. Sözleşme her gün aşındırılmaya çalışılan haklarımıza koruyucu kalkan olacaktı.

‘Yargılanırken Bahanelerin Arkasına Sığındılar’.

 Yaşanan kadına yönelik şiddet ve cinayet olaylarına örnekler verilerek şunlara dikkat çekildi; “Nermin U. dört yıl önce boşandığı Mahir A.’ya yönelik ‘beni öldürecek’ diyerek koruma kararı istediği karakoldan dönerken sokakta aynı erkek tarafından öldürüldü. Sivas’ta yaşayan 8 çocuk annesi 60 yaşındaki Mevlüde Parlak, yemek yapmadığı bahanesiyle evli olduğu Rahmi Parlak tarafından öldürüldü. İstanbul’da yaşayan 32 yaşından 2 çocuk annesi Ulviye Avağ, ikinci eş oolma teklifini reddettiği bahanesiyle Mehmet Demir tarafından öldürüldü. 56 yaşındaki Behiye Çakır, boşanma aşamasında olduğu Ali Çakır tarafından ‘500 TL nafaka istediği’ bahanesiyle öldürüldü. TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’ı 15 bıçak darbesiyle katleden Orhan Munis’e ‘aşırı sevgi’den öldürdüğü gerekçesiyle ‘tutku indirimi’ uygulandı. Katiller, cinayeti işlemeden önce nasıl ceza indirimi alacaklarına ilişkin internet araması yaptılar. Yargılanırken bahanelerin arkasına sığındılar. Önceki yargı kararlarından cesaret aldılar.

‘Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceğiz.’

CHP Gene Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Altı Ayda Altı Kolaylık isimli planlaması hakkında bilgi verilerek şunlar aktarıldı; “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiğimizdeki yol haritamızı ‘Altı Ayda Altı Kolaylık’ başlığıyla açıkladı. İktidara geldiğimizde ilk altı ayda şunları yapacağız: Kadına yönelik şiddetle mücadelemiz derhal başlayacak. Kadına yönelik şiddet davaları için Özel Yetkili Mahkemeler ve Yargıtay’da ayrı bir ceza dairesi kuracağız. Hakim ve savcılar ile tüm adli makam çalışanları kadına şiddet konusunda özel eğitim alacak. Her polis karakolunda içinde en az bir kadın polisin yer aldığı ev içi şiddet konusunda eğitim almış ekipler oluşturacağız. Şiddet bildiriminin aile hekimleri tarafından da yapılması için polis ve aile hekimi arasında bir iletişim kanalı oluşturacağız. Kadınlara şiddet uygulayanların iyi hal indiriminden yararlanmasına izin vermeyeceğiz. İş yerinde veya evde, her nerede olursa olsun kadına yönelik psikolojik ve ekonomik şiddet ile ayrımcılık da fiziki şiddetle aynı kapsama alınarak suç sayılacak. İktidarımızda kadınlar, adaleti ve güvenliği sosyal medyada aramak zorunda kalmayacak. Aile Destekleri Sigortası’nı hayata geçireceğiz. 1971 yılından beri yasalaştırılmayan Aile Destekleri Sigortası ile ev kadınlarının sosyal güvence meselesini çözeceğiz. Hane geliri asgari ücretin altında olan aileler için Aile Destekleri Sigortası’ndan mali destek sağlayacağız. Bu destekleri, hanedeki kadın adına bankadan açılan hesaba yatıracağız. Kadın istihdamını artıracağız.

‘Ev Kadınlarına İş, Eve Aş’ Sağlayacağız.

Çalışmak isteyen ev kadınlarına destek olacağız. KOBİ’ler aracılığıyla yarı zamanlı kadın istihdamını arttıracağız. Ev kadınlarına istihdam sağlayan KOBİ’lere, Aile Destekleri Sigortası kapsamında maaş ve vergi desteği vereceğiz. Ev kadınlarının devlet memuriyetine alınmasını teşvik edeceğiz. Kamudaki yönetim kademeleri için en az yüzde 35 kadın kotası uygulayacağız. Yönetim kademelerinde yüzde 35 veya üzerinde kadın çalışanı olan özel sektör şirketlerine, vergi teşviki vereceğiz. Eşinden boşanan kadınlara, Aile Destekleri Sigortası kapsamında kuracağımız Yeni Başlangıçlar Fonu ile taşınma ve ev kurma desteği vereceğiz. Kadın çalışmıyorsa, istihdama katılımları için belediyeler tarafından eğitim ve iş bulma desteği vereceğiz. İktidarımızda kadınlar kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdürecekler. Doğum izni uygulamasını geliştireceğiz. Doğum iznine ayrılmış ve kanuni süre içinde işine dönememiş veya işinden ayrılmak zorunda kalmış kadınlar, yeniden iş hayatına dönmek istediklerinde pozitif ayrımcılık uygulamalarından yararlanacaklar. Güçlü bir kadın sağlığı programını başlatacağız. Kadınların sağlık, bakım ve hijyen konusundaki en büyük güvencesi devlet olacak. Ergenlik çağına giren kız çocuklarının sağlık harcamaları ücretsiz olacak. Rahim kanserini önleyen HPV aşısı da dahil olmak üzere tüm önleyici sağlık harcamaları devlet tarafından ücretsiz olarak karşılanacak. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilden eş zamanlı olarak haykırıyoruz: Geliyor Gelmekte Olan.” Basın açıklamasının ardından cinayete kurban giden kadınlar ile ilgili bir canlandırma yapılarak onların hayalleri ve umutları anlatıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.