ABB: Kurtuluş Parkı’nın herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değil | GazeteKalem

ABB: Kurtuluş Parkı’nın herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değil | GazeteKalemGazeteKalem

4 Temmuz 2022 - 15:30

ABB: Kurtuluş Parkı’nın herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değil

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Türk Eğitim Derneği (TED) ile Kurtuluş Parkı için imzaladığı protokole ilişkin, “Parkın TED Üniversitesi ya da herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değildir. Parkın tamamı ya da bir kısmının halkın kullanımına kapatılması söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

ABB: Kurtuluş Parkı’nın herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değil
Son Güncelleme :

17 Kasım 2021 - 21:03

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Türk Eğitim Derneği (TED) ile Kurtuluş Parkı için imzaladığı protokole ilişkin, “Parkın TED Üniversitesi ya da herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değildir. Parkın tamamı ya da bir kısmının halkın kullanımına kapatılması söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

ABB, TED ile Kurtuluş Parkı için imzaladığı protokole ilişkin yazılı açıklama yaptı. Parkın halka kapatılmayacağı belirtilen açıklamada, “Protokol, bir üniversite ile ABB’nin ‘ortak akıl’ ile kentin değerli bir yaşam alanı için çalışılmasından ibaretken, zamanında ‘yaptım oldu anlayışına karşı çıkıyoruz’ diyen çevrelerin uzun süredir ısrarla sürdürdükleri bu asılsız iddiaları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Protokolün hiçbir kelimesinde bahsedilen konulara dair bir ifade olmamasına rağmen asılsız ithamlar ve yanlış algı oluşturulma çabaları asla kabul edilebilir değildir” denildi.

ABB’nin açıklaması şöyle:

“Büyükşehir Belediyemiz ile TED Üniversitesi’nin Kurtuluş Parkı hakkında yaptığı protokol için kamuoyuna yapılan asılsız açıklamalar üzerine;

ABB, ‘katılımcı’ yönetim anlayışı gereği, parkın daha da işlevsel hale getirilmesi için Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve TED Üniversitesi’ne aynı gün yazı yazmıştır. Bu talebe sadece TED Üniversitesi cevap vermiştir.

Protokolün yapıldığı gün, ABB tarafından basın bülteni geçilmiş, protokolün amaçları ve kapsamı hakkında kamuoyuna bilgi verilmiştir.

Protokol kapsamında, Kurtuluş Parkı’nın işlevselleştirilmesi, açık ders alanları ile öğrenci-halk buluşmalarının sağlanması, güvenliğin artırılması, sosyal donatı alanları oluşturulması, bisiklet yolları yapılması gibi parkın geleceği için uygulanabilecek çalışmalar hakkında iş birliği kararı alınmıştır.

Parkın TED Üniversitesi ya da herhangi bir kuruma devredilmesi söz konusu değildir.

Parkın tamamı ya da bir kısmının halkın kullanımına kapatılması söz konusu değildir.

Protokolde yer alan gizlilik maddesi, park için yapılan çalışmalar hakkında değil yapılacak projenin 4734 sayılı Kanun’un hükmüne göre yaklaşık maliyetinin açıklanamaması ile ilgilidir.

Kurtuluş parkı çalışmaları konusundaki tüm gelişmeler kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır.

Protokol, bir üniversite ile ABB’nin ‘ortak akıl’ ile kentin değerli bir yaşam alanı için çalışılmasından ibaretken, zamanında ‘yaptım oldu anlayışına karşı çıkıyoruz’ diyen çevrelerin uzun süredir ısrarla sürdürdükleri bu asılsız iddiaları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Protokolün hiçbir kelimesinde bahsedilen konulara dair bir ifade olmamasına rağmen asılsız ithamlar ve yanlış algı oluşturulma çabaları asla kabul edilebilir değildir.

Belediyemizin yeni yönetim anlayışı gereği, kentimiz hakkında kararlar alırken sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, akademisyenler ve hemşehrilerimizle ortak hareket etmeye devam edeceğiz. Cumhuriyetin kentimize kazandırdığı tüm miraslara sahip çıkma iradesi, kimsenin tahakkümünde olmadan boynumuzun borcudur.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.